Bize Ulaşın +0(312) 219 4361
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Ankara Tüp Bebek
Ankara Tüp Bebek

Ankara Tüp Bebek

 • Şubat 4, 2020
 • 0 Beğeni
 • 11örüntüleme
 • 0 Yorumlar

Ankara Tüp Bebek

Tüp bebek yöntemi, bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Uzun süredir kullanılan bu üreme tekniği günümüzde de en çok tercih edilen kısırlık tedavi yöntemleri arasındadır. Birçok farklı nedenden dolayı bebek sahibi olamayan çiftler Ankara tüp bebek tedavisini tercih etmektedir. Bu teknik uygulanırken anne adayından toplanan yumurtalar ile baba adayından toplanan spermler laboratuvar ortamında birleştirilmekte ve böylece embriyolar elde edilmektedir. Elde edilen embriyoların gelişimleri bir süre laboratuvar ortamında takip edildikten sonra anne rahmine yerleştirme işlemi uygulanmaktadır. Embriyo anne adayına transfer edildikten yaklaşık 12 gün sonra gebelik testi yaptırılmalı ve sonuç öğrenilmelidir. Özellikle erkeğe bağlı kısırlık durumlarında tüp bebek tedavisi öncesinde aşılama tedavisi tercih edilmektedir.

Tüp Bebek Tedavi Sürecinden Önce Yapılması Gerekenler

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftler mutlaka basit yöntemler ile bebek sahibi olup olamayacağını araştırmalıdır. Yumurta sayısını artırıcı tedaviler uygulanarak anne adayında birden fazla yumurtanın gelişmesi sağlanabilmektedir. Daha fazla yumurtanın büyümesi sağlanmaya çalışılırken bazen hap ve hormon iğneleri gibi yöntemler de tercih edilmektedir. Uzman bir doktordan yardım alınarak doğal yöntemlerle de hamile kalma şansını tüp bebek tedavisi öncesinde denemek gerekmektedir. Eğer bu yöntemler yetersiz kalıyor ise anne adayları maksimum 45 yaşına kadar Ankara tüp bebek tedavi yöntemini tercih edebilir.

Tüp Bebek Tedavisine Ne Zaman Başlamak Gerekir?

Çiftler 1 yıl boyunca doğal yöntemler ile bebek sahibi olmaya uğraştılar ama başarılı olamadılar ise tüp bebek seçeneğinin değerlendirilmeye başlanması gerekmektedir. Fakat bir yılı doldurmayı beklemek ileri yaştaki kadınlar için biraz fazla bir süredir. 35 yaşın üzerinde olan kadınlar yaklaşık 6 ay kadar beklemeli ve daha sonra bu tedavi sürecine başlamalıdır. Kadınların 35 yaşından sonra yumurta sayısı azalmaya başlamakta ve yumurtanın kalitesi kötüleşmektedir. Bu durumda tüp bebekte başarı şansı da düşmektedir. Bu nedenle kısırlık sorunu yaşayan kadınların 35 yaşını aşmadan önce tedaviye başlaması bebek sahibi olabilmeleri için oldukça önemli bir etkendir. Erkekler de ise sperm sayısında azalma 55 yaşından itibaren başlamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinin Uygulandığı Diğer Durumlar

 • Kadında yumurtalık kanalları olarak da bilinen fallop tüplerinin tıkalı olması, hasar görmüş olması ya da cerrahi olarak alınmış olması durumunda tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.
 • Kadında bulunan yumurtalıklarda yapışıklıkların olması durumunda bu tedavi yöntemine başvurulması gerekebilir.
 • Kadında endometriozis hastalığı var ise tüp bebek tedavisi uygulanabilir.
 • Erkekteki sperm sayısının yetersiz olması, sperm şeklinde bozukluk olması ya da sperm hareketi gebeliği engellediği için tüp bebek tedavisi
 • Açıklanamayan kısırlık tespit edildiğinde tüp bebek tedavisine başvurulabilir.
 • Anne adayının yaşının ilerlemiş olması durumunda tercih edilebilir. Doğurganlık 35 yaşından sonra hızla azalmaya başlamaktadır. 35 yaşının üzerinde olan kadınlar vakit kaybetmeden bu tedavi yöntemine başlamalıdır.
 • Paylaşmak:

Yorum Bırakın