Bize Ulaşın +0(312) 219 4361
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Bel Fıtığı Ameliyatı
Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel Fıtığı Ameliyatı

  • Aralık 23, 2019
  • 2 Beğeni
  • 39örüntüleme
  • 0 Yorumlar

Bel Fıtığı Ameliyatı

Bel fıtığı, günümüzde yaygın olarak görülen omurga rahatsızlıklarından biridir. Erken ve doğru müdahale yapılmadığı takdirde uzun vadeli sağlık problemlerine yol açan bel fıtığı, ihmal edilmemelidir. Bel fıtığı hastalığının gelişen teknolojiyle birlikte pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak her vaka kendinde özgü koşullara sahip olduğu için tedavi yöntemi detaylı bir muayene sonrasında belirlenmelidir. Bu noktada bek fıtığından şikayetçi olan bireylerin iyi bir doktor kontrolünden geçmesi oldukça önemlidir.

Bel fıtığı, omurgayı hedef aldığı için hassasiyet gösterilmesi gereken bir hastalıktır. Vücudu desteklemek ve ayakta tutmakla görevli olan omurga zarar gördüğü zaman vücut büyük ölçüde zarar görmektedir. Bel fıtığına dair en dikkat edilmesi gereken konu, gerçek bir tıbbi tedavi dışındaki alternatifleri denememektir. Son dönemlerde popülerleşen, uzmanlık dışı tedaviler omurga sağlığını çok daha kötü bir hale getirebilmektedir. Bu nedenle bel fıtığından şikayetçi olan bireyler yalnızca yetkinliğinden emin olduğu, uzman doktorlara başvurmalıdır. Bel fıtığı, hafife alınmaması gereken bir rahatsızlıktır.

Bel Fıtığı Nedir?

Bel fıtığı omurga bölgesinde meydana gelen bir bozulmanın oluşturduğu rahatsızlıktır. Şiddetli ağrı ve şişliğe de sebebiyet verebilen bu hastalık, temelde bel omurları arasında yer alan kıkırdağın, kalçaya ve sinirlere baskı yapması sonucu ortaya çıkar. Kıkırdak dokunun omurgadaki görevi, disklere destek sağlamak olduğu için mevcut dokunu yırtılması büyük bir ağrı yapmaktadır. Bu rahatsızlık, hastaların hareket alanını kısıtlamakta, günlük olarak yaptığınız aktivitelerden acı duymanıza neden olmaktadır. Bu nedenle bel fıtığının, daha ağır sonuçlarla karşılaşılmadan derhal tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bel fıtığı, vücudun pek çok bölgesinde tesiri bulunan bir hastalıktır. Sinirlere baskı yapmaya başlayan omurlar yalnızca kalçaya değil, bacak ve ayak koordinasyonuna zarar verebilir, sırt ve bel ağrıları meydana getirebilir. Bunun dışında bel fıtığı görülen durumlarda ani hareketlerde bulunmak ve ağır eşyalar kaldırmak durumun daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Bel Fıtığı Çeşitleri Nelerdir?

Bel fıtığı vakaya özgü olarak büyük ölçüde değişiklik göstermektedir. Her bel fıtığı hastalığının etki ölçüsü ve etkileri farklıdır. Bel fıtığı şikayeti ile doktora başvuran bireylere ayrıntılı bir muayene ile kesin tanı koyulmalı, daha sonra mevcut durumun tedavisi içim en kısa sürede harekete geçilmelidir. Her bel fıtığı vakasında uygulanan genel geçer bir tedavi sürecinden bahsedilemeyeceği için hastaların bu noktada doktorla sürekli iletişim halinde olması oldukça önemlidir.

Bel fıtığının, günümüzde bilinen 4 çeşidi bulunmaktadır. Bu derecelendirme, bel fıtığının ilerleme durumuna göre belirlenmektedir. 1 ve 2. evredeki bel fıtığı vakaları, hafif bir şişlik boyutunda olduğu için sinirlere baskı yapmaz. Ancak 3. ve 4. derece bel fıtıkları, hareket alanını kısıtlayan ve bireyi olumsuz etkileyen sorunlar oluşturmaktadır. Özellikle sinirlere direkt olarak baskı yapan 4. evre bel fıtıklarının hemen cerrahi müdahale ile tedavi edilmesi gerekmektedir. 1. ve 2. derecedeki bel fıtığı vakalarında her zaman cerrahi işlem gerekmeyebilir. Bu gibi durumlarda, doktorun alternatif tedavi yöntemleri dikkate alınarak çözüme gidilmelidir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı, omurgada meydana gelen diğer rahatsızlıkların aksine oldukça kolay tespit edilebilmektedir. Bel fıtığının erken dönemde teşhis edilmesi, tedavi sürecinin çok daha kolay bir şekilde tamamlanabilmesine olanak tanır. Bu nedenle bel fıtığı rahatsızlığından şüphelenen bireyler, bu hastalığın belirtilerini kontrol ederek en kısa zamanda doktora başvurmalıdır. Bel fıtığı görülen bireylerde gözlenen belirtilerden ilki, sırt, bel veya bacak bölgesinde baş gösteren şiddetli ağrıdır. Zaman içinde şiddetini arttıran bu ağrılar, omurgada meydana gelen kaymanın en büyük habercisidir.

Bacaklarda güç kaybı, topallama, ani uyuşukluklar da bel fıtığının belirtileri arasındadır. Bu kişiler, daha önce rahatlıkla yaptığı hareketleri zorlanarak yapmaya başlar. Bel fıtığının ilerleyen aşamalarında hastalarda idrar kaçırma da görülebilir. Ancak çok ileri durumlarda bile idrar kaçırma durumu çok sık gerçekleşmez. Bu belirtilerin biriyle veya birkaçıyla karşılaşan bireyler, bel fıtığı rahatsızlığından endişe edebilir. Bu durumda ise yapılması gereken, kesin bir tanının koyulması için uzman doktora gözükmektir. 1. ve 2. evrelerde tespit edilip önlem alınmayan bel fıtığı vakaları, zaman içinde ilerleyerek ameliyat gerektiren durumlara dönüşebilir.

Hangi Durumlarda Bel Fıtığı Ameliyatı Gerekir?

Cerrahi işlem, bel fıtığı vakalarında uygulanan tek tedavi yöntemi değildir. İleri düzey hastalarda büyük ölçüde ameliyat yoluna gidilse de, bel fıtığının tedavisi için uygulanan anternatif yöntemler bulunmaktadır. Bel fıtığının tedavisinde hangi yöntemin uygulanacağı, hastalığa tanı koyan ve muayene eden doktor tarafından karar verilmektedir. Genellikle bel fıtığı tedavilerinin ilk amacı, günlük yaşamı olumsuz etkileyen şiddetli ağrıları gidermektir. Kişinin hareket alanını kısıtlayan bu ağrıların çözümü için ameliyat öncesinde ilaç tedavisi uygulanabilir. Bunun dışında, tedavi sürecinde hastaların çok fazla hareket etmemesi ve mütemadiyen istirahat halinde olması tavsiye edilir.

Bel fıtığının, cerrahi müdahale gerektiren 3. ve 4. evrelere ulaştığı durumlarda, ameliyat yoluna gidilmektedir. Fizyoterapi seanslarının ve ilaç tedavilerinin sonuç sağlamadığı bu gibi vakalar, kayan disklere müdahale edilmek içim cerrahi işlem yapılır. Bel fıtığı ameliyatlarında da, tercih edilebilecek iki ameliyat türü bulunmaktadır. Bunlar, mikroskobik ve endoskopik cerrahidir. Doktor, hangi ameliyat türünün daha efektif olduğuna karar vererek işleme başlayabilir.

Bel Fıtığı Ameliyatlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bel fıtığı ameliyatı, omurlarda meydana gelen kaymalara kesin çözüm sağlayan tedavi yöntemidir. Bel fıtığı şikayetinden mustarip olan hastalar, cerrahi işlem öncesinde belli başlı konulara dikkat etmelidir. Bel fıtığı ameliyatı öncesinde uygulanan bu yöntemler, ameliyat sürecini çok daha kolay bir hale getirmektedir. Bunlardan ilki, ameliyat öncesinde yorucu ve ani hareketlerden kaçınmaktır. Omurgayı zorlayacak hareketlerde bulunmak, ameliyatın başarıya ulaşmasını engelleyebilir. Bunun dışında hastaların doktor kontrolünde fizyoterapi ve masaj uygulamalarında yer alması, bel bölgesini rahatlatarak ameliyatı kolaylaştırabilmektedir.

Bel fıtığı ameliyatı olacak olan hastalar, öncelikle iki işlem türünden birine karar vermelidir. İki cerrahi müdahalenin de hem ameliyat sırasında hem de ameliyat sonrasında farklı etkileri olmaktadır. Bu nedenle hastalar, mikroskobik veya endoskopik işlemlerden birini seçmeli ve buna uygun hazırlık süreçlerinde bulunmalıdır. Ayrıca bel fıtığı ameliyatlarında, hastaların kalp ve böbrek rahatsızlıkları olup olmadığına dikkat edilmelidir. İleri derecede kalp rahatsızlığı olan kişiler, bel fıtığı ameliyatlarında risk taşıyabilmektedir. Bu nedenle ameliyat öncesinde mevcut sağlık durumunuzdan doktoru haberdar etmeniz gerekmektedir.

Bel Fıtığı Ameliyatlarından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bel fıtığı ameliyatı, öncesinde ve sonrasında hassasiyetle yaklaşılması gereken bir tedavi sürecidir. Hastalar, bel fıtığı teşhisi koyulduktan sonra, tedavi sürecinin gerektirdiklerini yerine getirerek kısa sürede eski sağlığına kavuşabilir. Ancak bu süreçte beklenen önlemleri almayan hastalar, iyileşme süresini uzatabilir. Başarılı bir bel fıtığı ameliyatı geçirmek için öncesinde doktor tarafından önerilen fiziksel istirahati sağlamak ve durumu yakından takip etmek gerekmektedir. Daha sonra fizyoterapi seansları ile bel bölgesini rahatlatmak, ameliyatı daha kolaylaştırmak için oldukça önemlidir.

Ameliyat sonrasında, hastalar birkaç gün içinde taburcu edilebilmektedir. Ancak ameliyat sırasında beklenmedik bir komplikasyonla karşılaşılan durumlarda taburcu olma süresi daha uzun olabilir. Taburcu edilen hastaların, yaklaşık 3 hafta boyunca ani hareketlerden kaçınması, bacaklarına ve beline ani yükleme yapmaktan ve darbelerden uzak durması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında da doktorun önerdiği egzersizleri yapmak eski sağlığınıza adapte olmayı kolaylaştıracaktır. Ancak bu egzersizlerde abartıya kaçılmamalı, yorucu hareketlerden uzak durulmalıdır. Tüm bunlar yapıldığında hastalar, bel fıtığı ameliyatı sonrasında kolaylıkla eski sağlıklarına kavuşabilmektedir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Kesin Çözüm Müdür?

Bel fıtığı rahatsızlığı yaşayan bireyler, bu zahmetli süreç sonrasında hastalığın hangi ölçüde tedavi edildiğini merak etmektedir. Farklı yöntemlerle tedavisi mümkün olmayan bel fıtığı vakaları, cerrahi müdahale ile kesin olarak tedavi edilebilmektedir. Ancak bu tedavi yönteminin, hastalığın gelecekte tekrar yaşanma ihtimalinin olup olmadığı, hala çok sorulan sorulardan biridir. Başarılı bir şekilde sonuçlanan bel fıtığı ameliyatlarından sonra, aynı hastalığın tekrarlanma oranı günümüzde yaklaşıl olarak %5’tir. Ancak bu oran, diğer bel ve omur hastalıklarında da aynı olduğundan bel fıtığına özgü bir tekrarlanma riski bulunmamaktadır.

Bel fıtığı ameliyatı farklı yöntemlerinde de aynı nüksetme oranına sahiptir. Bu nedenle bel fıtığı ameliyatı gereken hastalar, mikroskobik ve endoskopik ameliyat türlerinden birine karar verirken bu nüksetme ihtimalini değerlendirmeye almamalıdır. Bel fıtığı ameliyatı, tüm bel fıtığı tedavi yöntemleri arasında en kesin çözümü veren yöntemdir. Bel fıtığı ameliyatı, her ameliyatın taşıdığı asgari risk oranını taşıdığı halde günümüz şartlarında oldukça güvenli bir ameliyat türüdür. Bu nedenle ileri düzeyde bel fıtığı rahatsızlığı yaşayan hastaların, hiç vakit kaybetmeden cerrahi müdahaleye yönelmesi tavsiye edilmektedir.

 

 

  • Paylaşmak:

Yorum Bırakın