Bize Ulaşın +0(312) 219 4361
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Doğum Eğitimi
Doğum Eğitimi

Doğum Eğitimi

  • Şubat 4, 2020
  • 0 Beğeni
  • 15örüntüleme
  • 0 Yorumlar

Doğum Eğitimi

Anne adaylarının doğuma hazırlığında bir rehber olarak yararlanabilecekleri doğum eğitimi doğuma giden yolda anne adayının bilinçli ve hazırlıklı olmasını sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar doğum eğitimi alan anne adaylarının normal ve sağlıklı doğum yapmakta başarılı olduğunu göstermektedir. Doğum eğitimleri anne adayının fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak doğuma hazırlanmasını sağlayan farklı eğitimlerden oluşur. Uzmanlar tarafından verilen doğum eğitimlerinde anne adayı doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum sırasında nelerle karşılaşacağını ve nasıl tepki vermesi gerektiğini öğrenmektedir. Doğum eğitimlerine baba adayları da katılabilmektedir. Anne ve baba adayının birlikte doğum eğitimi alması çok daha faydalı olmaktadır. Eğitim süresine göre eğitim programının içerikleri de değişebiliyor.

Pozitif bir gebelik süreci geçirebilmek için doğum eğitimi oldukça etkilidir. Doğumla ilgili kaygılar ve korkuların üstesinden gelmekte doğum eğitiminin büyük faydasını görmek mümkündür. Doğum süreci ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi doğum eğitimlerinde öğrenebiliyorsunuz. Doğum eğitiminde beden ve bebeğin uyumu, sağlıklı doğuma götüren uygulamalar, nefes teknikleri, doğum müdahaleleri, gevşeme teknikleri gibi eğitim içerikleri yer alıyor. Gebelik sürecinde doğum yapılacak hastanenin seçiminden gebelik sürecinde anne adayının yapması gereken egzersizlere kadar doğum süreciyle ilgi tüm bilgiler verilmektedir. Anne adaylarının beslenmesi, doğum öncesi yapılması gereken testler, anne adayının yaşayabileceği genel sorunlar gibi içerikler doğum eğitimin parçasıdır. Doğum öncesi stres ve korkulardan kurtulmak için psikolojik eğitimler verilmektedir. Gebelik süresince bebeğin gelişimine destek olan doğum eğitimi sağlıklı ve normal doğum sürecini yaşayabilmek için hazırlıklı olmayı sağlamaktadır.

Doğum Eğitiminde Kullanılan Yöntemler

Doğum eğitiminde tüm dünyada etkin olarak kullanılan bazı yöntemler bulunmaktadır. Lamaze tekniği doğumların kolay ve sağlıklı gerçekleşmesi için ağrısız doğum yapmayı sağlayacak nefes ve gevşeme tekniklerini kapsamaktadır. Lamaze tekniğindeki felsefe doğumun anne adayı için daha kolay hale getirilmesi için anne adayının bilinçlendirilmesidir. Aktif doğum tekniği ise anne adayının doğumu kontrol edebilmesini sağlayacak içgüdüsel hareketlere yönetilmesini sağlayan bir tekniktir. Aktif doğumda anne adayının pasif olması değil hareketli olması sağlanır. Serbestçe hareket edebilen anne adayının daha kolay ve ağrısız doğum yapabildiğini savunan bir felsefeye dayanır.

Bilinçli ve sakin doğumun yapılabilmesi için farklı bir metot da HipnoBirthing doğumdur. Bu yöntemde de anne adayının doğum sırasında nefes ve imgeleme tekniklerini kullanabilmesi için eğitim verilir. Temelde tüm bu yöntemler ağrısız, rahat ve sağlıklı bir doğumun yapılabilmesi için önceden hazırlık yapılmasını öngörmektedir. Doğum eğitiminde en temel hazırlıklardan biri nefes tekniklerinin geliştirilmesidir. Doğum sırasında doğru şekilde nefes almak kasılmaları yönetmeyi sağlar. Sancıların daha acılı olması çoğu zaman korku ve kaygılardan dolayı yaşanmaktadır. Doğum eğitimleri korku ve kaygılardan kurtulmayı ve anne adaylarının kendi doğumlarını kontrol edebilmelerini sağlayacak eğitimi vermektedir. Doğum eğitimi ile doğum sürecinin her detayına hâkim olan anne adayları daha kolay ve sakin doğum yapabiliyor.

  • Paylaşmak:

Yorum Bırakın