Bize Ulaşın +0(312) 219 4361
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Doktor PR

Doktor PR

  • Şubat 4, 2020
  • 0 Beğeni
  • 24örüntüleme
  • 0 Yorumlar

Doktor PR

Doktorların kurumsal itibar çalışmaları olarak adlandırılabilecek olan doktor PR çalışmaları hizmet vermiş olduğu alanda kendisinden bahsettirmek isteyen doktorlar için hazırlanan bir çalışmadır. Bu çalışma aslında reklamcılık sektöründeki public relation çalışmalarının kısaltılmış halidir. Kısaca kurumun veya doktorun halkla ilişkiler kısmını oluşturan PR çalışmaları, müşterilerinin ya da müşteri potansiyeli olan hedef kitlenin aklındaki itibarını koruma ve oluşturma çalışmalarını oluşturmaktadır. Doktor Pr çalışmaları bir kurum içerisinde hizmet veren bir doktor için yapılabildiği gibi hastanenin talebi doğrultusunda bütün doktorları için yapılabilir. Sağlık kurumunda çalışmadan kendi muayenehanesinde görev alan doktorlar da PR çalışmalarından faydalanabilirler.

 

Doktor PR Çalışmalarının Avantajları Nelerdir?

Doktor Pr çalışmalarının avantajlarından ilki çalışmış olduğunuz alandaki müşteri potansiyelinin %90’a yakın kısmının sizi bilirkişi olarak kabul etmesi ve buna bağlı olarak da sizin müşteriniz olmayı istemesidir. Örneğin doğum doktoru için yapılan bir doktor pr çalışması ile doğum yapacak olan kadınların %90’ı pr çalışması yapılan  doktorun hastası olmak istemektedirler. Ayrıca  bilirkişi olarak kabul edildiği için kısa süre içerisinde diğer sağlık kurumları tarafında konuşmacı olarak istenmektedir. Ayrıca hakkında pr çalışması yapılan bir doktorun özel sektör içerisinde maaş ve muayene ücretide artış göstermektedir.

 

Doktor pr çalışmaları ile hizmet verilen doktorun ünvanı ülke sınırlarını aşmaktadır. Böylece dünya çapında adından bahsettiren bir doktor olarak yurtdışı seminer ve eğitimleri düzenleyebilmekte aynı zamanda da yurtdışından gelen hastalara sahip olmaktadır. Hakkında pr çalışması yapılan bir doktorun yurtdışında tercih edilir olması da doktorun itibar ve prestijini artıran farklı bir etken olmaktadır. Doktor pr çalışmaları için avantaj oluşturan tüm bu yönler müşteri potansiyelini de hatekete geçirmektedir. Biraz önceki örnekten yola çıkarsak gebe olmadığı halde hamile olmak isteyen ya da evlenecek olan bir çok kadın içinde marka olan hekim sonrasında müşteri potansiyeline dönüşmektedir.

 

Doktor PR Çalışmasının Yapılmaması Nasıl Dezavantajlar Oluşturur?

Doktor pr çalışmasından yararlanmayan bir doktor alanında ne kadar başarılı olursa olsun işi reklam kısmını kaçırdığı için itibar değeri bilinmeyen sıradan bir doktor olarak kalır. Ayrıca her ne kadar iyi doktor kulaktan kulağa yayılsa da bu yayılma hızı çok yavaş olduğu için aradığı ya da hak ettiği itibara çok geç ulaşır. Oysaki alanında iyi bir doktor için yapılan doktor pr çalışması doktorun hak ettiği itibara kısa sürede ulaşmasını sağlayacaktır.

 

Alanında uzman doktorların doktor pr çalışması almaması aslında kaliteli olmayan doktorlara piyasayı bırakmak anlamına gelmektedir. Bu da bir çok hasta için yanlış bir doktor imajı oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca hastaların doktor tercihlerini oluşturmaları konusunda da yanlış yönlendirmeye neden olmaktadır. Örneğin bayan doktor tercih eden bir hasta için pr çalışmalarının sadece erkek doktorlara yapılmış olması bu alanda kaliteli uzman bir bayan doktorun olmadığı izlenimi doğrumaktadır. Aynı şekilde tam tersi bir durumda hastalar için olumsuz bir izlenim oluşturmaktadır.

 

Doktor PR Çalışmaları için Ajans Nasıl Bir Hizmet Ağı Oluşturmaktadır?

Öncelikle doktor pr çalışmaları için ajans doktorun logo çalışmasını ve kurumsal kimlik çalışmasını tamamlamaktadır. Sonrasında advertorial reklamlar ile doktoru alanında uzman kişi olarak göstermektedir. Bu advertorial reklamlar sosyal medya hesaplarında ve internet haberciliğinde kullanılmaktadır. Böylece dijital dünyanın gücü kullanılarak hedef kitle üzerinde itibar çalışmaları yapılmaktadır. Advertorial reklamlar haber niteliği taşıyan editöryal olarak hazırlanmş reklamlardır. Örneğin bir kadın doğum doktoru için hazırlanan  advertorial reklam için ‘ Çocuğunu suda dünyaya getirdi.’ Başlıklı bir yazı hazırlanır ve doktor gönüllü bir hastası ile birlikte haberin içeriğini oluşturur. Burada bilgi vermek ve hasta memnuniyeti bir arada verilir ve sosyal medya mecralarında paylaşılan içerik kısa sürede ciddi bir geri dönüş alarak doktor pr çalışmasına katkı sağlar.

 

Advertorial reklamların yanı sıra doktor pr çalışmaları ile sosyal medya hesapları kurulur ve yönetilir. Doktorun uzmanlık alanına göre bilgi ve içerik paylaşımının yapıldığı bu mecralarda takipçiler ile aktif bir iletişim kurularak takipçilerin müşteriye dönüşmesi sağlanır. Ayrıca oluşturulan bu aktif iletişim ‘ilgili doktor’ itibarı oluşturacağı için güven hissi oluşturmaktadır. Tüm bunlar bir araya gelerek doktor pr çalışmalarının hizmet ağlarını oluşturmaktadır ve doktorun istediği itibara kısa sürede ulaşmasını sağlamaktadır.

  • Paylaşmak:

Yorum Bırakın