Doktorlar İçin Sosyal Medya Yönetimi

pattern
Mart 27, 2020

 Instagram
   
Doktorlarımız canımızı emanet ettiğimiz, güzellik algımıza göre bizi şekillendiren, mutlu eden doktorlarımız. Türkiye’de yaklaşık 150.000’e yakın doktor bulunmaktadır. 52 milyon sosyal medya kullanıcısından da  %84’ü Instagram kullanmakta. Ve bu verilere bakıldığında oldukça büyük bir kitle doktorlarımızın açık Instagram hesaplarına oldukça kolay ulaşabiliyorlar. Peki, doktorlarımız Instagram hesaplarından neler paylaşıyor? Hastalarını paylaşanlar, öncesi-sonrası fotoğraflarını paylaşanlar… Doktorlar Hipokrat yemini etmiyor muydu? Evet, ediyorlar ve bu fotoğrafları paylaşabiliyorlar. Hastalar buna izin veriyor mu? Ya da doktor hasta gizliliği neye göre belirleniyor. Bu hastalar belki önceden fazla kilolu olduğunun bilinmesini istemiyor, ya da bir tüp bebek olarak dünyaya geldiğini kimsenin bilmesini istemeyecek. Belki bu paylaşımlar isimsiz, kimliksiz ve sadece önemli vakaların önce çıktığı, tedavilerde çeşitli yöntemlerin anlatıldığı paylaşımlar olmalı. Böylece daha çok hasta kazanıp, kendi başarılarını kanıtlamak için hastanın ismine, kimliğine ya da sıfatına ihtiyaç duymazlar…

   Instagram kullanırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de özel yaşamla mesleki yaşam paylaşımları arasındaki ince çizgiyi düzgün çekmek. Bana kalırsa hem özel yaşam için hem de mesleki yaşamları için farklı hesapları olmalı doktorlarımızın. Mesleki hesaplarında katıldıkları seminerlerden görüntüler, aldıkları eğitimlerden kısa notlar, tedavi yöntemlerindeki başarıları paylaşmaları, hastalar tarafından onları tercih sebebi olabilir. Öncesi-sonrası gibi fotoğraflar photoshopdur bu ya olasılığını öne çıkarırken, bilgilendirme ve tedavi yöntemleriyle ilgili paylaşımlar doktorun kalitesini arttırır. Tercih sebebi olmasında önemli rol oynar. Instagram’ın herkes tarafından ulaşılıyor olması, doktorlarında buradan seçilmesine olanak sağlıyor. Olaya böyle bakıldığında ise doktorların kendilerini pazarlama yeri Instagram olmaktadır. Doktorlar herkes tarafından ulaşılan bu sosyal medya uygulamasında ilaç ve tedavi önerilerinde bulunmamaya özen göstermelidir. Yanlış ilaç, yanlış insanlarda, yanlış sonuçlara sebep olabilir. Ve her tedavi her hastaya uygulanamayabilir. Yani doktorlarımız hem kendilerini tanıtmak hem de insanları yanlış tedavi ve ilaç kullanımına yönlendirmemek için paylaşımlarını belli çerçevede yapmalıdırlar. Sonuçta sosyal medya uygulaması olan Instagram herkese açık bir platformdur.

Youtube
    Son zamanlarda oldukça popülerleşen sosyal medya uygulaması olan youtube’ da oldukça fazla içerik mevcuttur, aklınıza gelebilecek her şey. Daha çok maddi kazanç elde edilen bu platformda gerekli gereksiz her konu hakkında video bulup izleyebilirsiniz. Cilt bakımı, makyaj, spor, mesleki yönelimler hakkında videolar, öğrencileri bilgilendiren anlatımlar… Hastalandığımızda, bir yerimiz ağrıdığında, vücudumuzun olağandışı davrandığı zamanlarda bile elimizin altında bulunan telefonlardan hemen araştırmaya girişiriz. Ne oldu bana? Neyim var? Bilgilendirici makaleler, videolar, resimler, hepsi mevcut internette. Youtube uzman doktorların anlattığı hastalık belirtileri, analizleri ve tedavi yöntemleriyle dolu. Peki, her insan bunu uygulayabilir mi kendine? Elbette hayır. Ufak bir ağrıdan izlediği videolar ve okuduğu çeşitli makalelerle kanser olduğunu düşünen bir sürü insan mevcut. Bunun asıl sebebi nedir sizce? Fazla bilgi. Evet, belki uzman doktorlarımız bilgilendirmek için bizi böyle videolar çekip, yazılar yazıyorlar ama biz ne anlıyoruz, nasıl yorumluyoruz asıl soru bu. Sorun bizde mi yoksa sosyal medya da gezinen fazla bilgide mi? Doktorlarımız, hastalık analizleriyle ve tedavi yöntemleriyle ilgili video çekmesin, hastalar ise kendilerinin internetten tedavi olabileceğini düşünmesin. Videolar hastalık hastası yaparken insanları, araştırmacılara önemli bir kapıdır. Bu sebeple içerikleri tedavi edici bilgilerle ya da ilaçlarla ilgili değil de, doğrudan hastalıkla ilgili olmalı. Uzman doktorlarımız, insan vücuduna testler yaparak tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Sosyal medyadan kendinizi tedavi etmeye kalkmayınız.