Bize Ulaşın +0(312) 219 4361
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Excimer Lazer
Excimer Lazer

Excimer Lazer

 • Aralık 23, 2019
 • 7 Beğeni
 • 73örüntüleme
 • 0 Yorumlar

Excimer lazer cerrahisi, miyop, hipermetrop ve astigmatizm gibi kornea kırılma hatalarını düzeltir, gözlük veya lenslere bağlanmadan daha rahat bir yaşamı açıkça görmenize ve yaşamanıza izin verir. Göz yapınızın ameliyat için uygunluğu detaylı göz muayeneleri ve muayeneleri ile belirlenir. Lazer cerrahisinin amacı; Hastanın göz sağlığını korumak ve gözlük veya mercek kullanmadan daha konforlu bir yaşam sağlamaktır.

Excimer Lazer Kimler İçin Uygundur?

 • 18 yaşından büyük olup, gözlük veya lens ihtiyacı olanlar içindir.
 • Gözlük numarası geçen yıl boyunca 0,50’den fazla diyoptri değişmemiş olanlar içindir.
 • Miyop değeri 10 diyoptriye kadar olanlar içindir.
 • -6 diyoptriye kadar astigmatizm, +6 diyoptriye kadar hipermetrop olanlar içindir.
 • Yeterli kornea dokusu kalınlığına sahip olanlar içindir.
 • Gözlerinde başka hastalıklar bulunmayanlar (kornea daralması, göz basıncı) içindir.

Operasyona uygun göz yapısına sahip kişilerin ön muayeneleri ve muayeneleri neticesinde göz lazerle tedavi edilebilir.

PRK Nedir?

Lasik “Kornea Kırılma Hatası Düzeltme Yöntemi” olarak bilinir ve PRK yöntemi gibi kornea düzeltici etkisi vardır. En sık kullanılan lazerlerin aksine, PRK yöntemi korneada ince bir tabaka oluşturmaz, lazer doğrudan dış yüzeyden çıkarılır. PRK operasyonuna, korneanın üst yüzeyine epitel yani ince, canlı doku denir; Bu, altta yatan dokuya bir lazer uygulama işlemidir. Çıkarılan epitel kısmı daha sonra yenilenir.

Lasik İşlem Nedir?

Lasik, bir excimer lazer operasyonunun tatminkar ve ağrısız düzeltilmesi için geliştirilmiş bir cerrahi yöntemdir. Lasik yönteminin PRK’ya göre dört ana üstünlüğü vardır:

1- PRK’ya göre hasta için bu daha ağrısız bir yöntemdir, hasta ameliyat günü yanma ve ağrıdan şikayet etse de ikinci günden itibaren azalır ve kaybolur.

2- Görme açısı oldukça hızlı gerçekleşir.

 1. Birkaç gün sonra hastanın çok iyi bir görüşü olur.

4- Postoperatif geri dönüş veya korneanın bulanıklaşması oluşmaz.

Femtolasik Lazer

Femtolasik lazer; Refraktif cerrahide ve miyopi, hipermetrop, astigmatizm gibi korneanın kırılma kusurlarının tedavisinde kullanılan yeni bir lazer teknolojisidir. Bir lazer işleminin başarısının bağlı olduğu bir femtolasik lazer bilgisayar kontrolü ve en önemli aşamada, klapenin ince bir bölünmüş açıklığı olan kornea (kanadı) istenen seviyeyi sağlar ve bıçaksız bir lazer ışını sağlar.

Lasik tedavisinde en önemli adım, korneanın tepesinden kapak adı verilen bir kanat oluşumu sağlanır. Son yıllarda bir flep oluşturmak için femtolasik lazer teknolojisi kullanılmıştır. Bir femtolasik lazer, bir dokuyu istenen derinlik, genişlik ve şekilde kesebilen bir cihazdır. Keskin bir bıçak yerine lazer flep oluşumu riski en aza indirir. Femtolasik lazer, operasyonun başarısını artırarak kişiselleştirilmiş bir insizyon oluşturma yeteneği sağlar.

Femtolasik lazer tamamen bilgisayar kontrollü bir sistem olduğundan, bıçak olmayan, son derece güvenilir bir lazer ve benzeri görülmemiş bir hassasiyetle bir lazer için gerekli olan kornea flepini yapar. Keskin bir bıçak yerine bir lazer ışını kullanarak flep oluşma riskini en aza indirin. Böylece, istenen kalınlıkta, çapta ve istenen alanda son derece güvenli ve doğru hassasiyet ve hassasiyetle bir kanat oluşturulur.

Neden Femtolasik Seçmelisiniz?

Mükemmel sonuçlar, yüksek başarı, düşük risk, uygun kornea yapısına sahip hastalarda istenen kalınlıkta flep sağlamak için excimer lazer yöntemlerinden biri olan femtolasik tercih edilmelidir. Femtolasik lazer, mekanik keratomaların komplikasyonlarını ortadan kaldırır ve ek güvenlik sağlar. Bir femtolasik lazer kullanarak istenen kalınlıktaki flepleri kaldırma kabiliyetimiz olduğundan, ince bir kornea tabakası olan hastalar için lasic kullanma fırsatımız da vardır. Aynı zamanda femtolasik lazer kullanarak ince flepleri kaldırabildiğimiz için, kırılma kusurları olan hastalarımızda ve -10 dereceye kadar olan miyoplarda bir excimer lazer kullanabiliriz. Bir femtolasik lazerle kesilmiş bir kornea flebi bir excimer lazerden sonra geriye doğru eğildiğinde, daha güvenilir ve güvenilir bir flep oluşur. Bir femtolasik lazer kullanarak flep oluşumu ağrısız ve çok daha uygundur. Bir femtolasik lazerinden sonra kuru göz riskinin düşük olması beklenir.

Wavefront

Bazı gözlerde, miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kornea kusurları ve gözün arka katmanındaki anormal durumlara bağlı olarak gözün optik düzensizlikleri “kırma” olarak adlandırılır. Kırma sorunlar gece görüşüne neden olabilir ve görme keskinliğini azaltır. Kartal gözü uygulaması olarak bilinen bu excimer lazer tedavisinde, kornea anormallikleri son derece hassas bir topografya ile tespit edilir ve bu kameralar miyop, hipermetrop ve astigmat tedavisine ek olarak uygulanır. Ayrıca hastaya kendi gözlüklerinden bile daha iyi görme keskinliği ve gece görüşü sağlar.

Operasyon Sonrası

Ameliyattan sonra gözleriniz kapalı olmayacaktır; bu neden hemen eve dönebilirsiniz. Ameliyattan birkaç saat sonra ancak ayağa kalkıp gezmeniz önerilir. Lasik veya femtolasik tedavisi görürseniz, ertesi gün yaşamınıza dönmeniz mümkündür. Koruyucu güneş gözlüğü kullanmak, ilk günlerde ışığa duyarlılığı azalttığından faydalı olacaktır. Doktorunuz tarafından excimer lazer sonrası önerilen damlaları mutlaka kullanmalısınız.

Tekrarlanan lazer göz düzeltme olasılığı korneanın kalınlığı ile ilişkilidir. Bir nüks varsa ve korneanın kalınlığı yeterliyse işlem yeniden yaptırılabilir. Bunlar genellikle yüksek düzeltme veya aşırı tepki durumlarıdır. İkinci lazer uygulamasında mikrokeratom kullanılmadığından, operasyon hasta için çok daha rahat olacaktır.

Excimer Lazer Uygulamasından Önce

Excimer lazer cerrahisi, bazı test ve ölçümlerden önce yapılmalıdır. Gözlüklü ve kontakt lensli kişilerin vizyonu ölçülür. Gözlerin tam sayısını belirlemek için bilgisayar göz sayısı ölçümü yapılır. Biyomikroskopi: Göz mikroskopla ayrıntılı olarak incelenmiştir. Kornea topografyası kornea haritasını incelemek ve kornea kalınlığını ölçmek için kullanılır.

Wavefront Analizi: Gözde kırılma olarak adlandırılan ve görme kalitesini bozan kusurların sayısını belirler. Göz içi basıncı ve öğrencinin genişliğini ölçtükten sonra, alçaltılmış tabanın çalışması, yani öğrencinin genişlemesi, gözün retina (sinir) tabakasını inceler. Son olarak, gözyaşı testinden sonra, kişi uzman bir doktor tarafından değerlendirilir ve excimerameliyatı için onaylanır.

Excimer Lazer Cerrahisi Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Bir doktor tarafından reçete edilen ilaçları zamanında ve önerilen dozda almanız önemlidir. Excimer lazer bandajı ameliyat sonrası uygulanmaz. Belirli bir süre güvenlik gözlükleri takmanız yeterlidir (genellikle 1 gün). Excimer lazer cerrahisi sağlık uzmanınız tarafından belirlenen bir süre sonra yapılmamalıdır; yüzme havuzlarından, denizlerden, saunalardan ve bronzlaşma seanslarından kaçınılmalıdır.

Öncelikle, bu ameliyatın sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için deneyimli bir doktora danışmalısınız. Testlerden sonra kornea yapınızın bu işlem için uygun olup olmadığı belirlenir. Korneanın şekli ve korneanın kalınlığı incelenmiştir. Hasta diğer göz koşullarına karşı kontrol edilir. Uygun görülürse işleme alınır.

Kırma Kusurları

Nesneleri net görmek için, ışık ışınları gözün içinden geçer ve gözün arka duvarını oluşturan retinaya odaklanır. Gözdeki lens, iyi odaklanma sağlamak için ışık ışınlarının kırılmasından sorumludur. Retina ışık ışınlarının bir görüntüsünü alır ve optik sinir yoluyla beyine gönderir.

Kırılma hatalarının en önemli belirtileri görme zayıflığı, gözlerde ağrı ve rahatsızlıktır. Hipermetrop ve miyop için gözün kırılmaları farklıdır. Miyopide görüntü retinanın önüne, hipermetropiye, retinanın arkasına odaklanır ve astigmatizma ile iki farklı noktaya odaklanmasından dolayı bulanık bir görüntü ortaya çıkar.

Lazer tedavisi, göz kırma hatalarını tedavi etmenin, gözlüklere ve kontak lenslere bağımlılığı ortadan kaldırmanın en yeni yöntemlerinden biridir. LASIK yöntemi hastanede en yaygın kullanılan yöntem olmasına rağmen, tüm refraktif cerrahi yöntemleri kullanılmaktadır.

Wavefront Kişisel Tedavi Yöntemidir

Lasik wavefront, korneayı görme düzeltmesi için ayrı ayrı ayarlayan bir LASIK yöntemidir. LASIK yöntemini bir dalga cephesiyle kullanmak, uygun adayların standart LASIK tedavisinden daha iyi sonuçlar verebilir. Wavefront teknolojisi, gözün optik sistemindeki tüm ışınların frekansını ve eğriliğini ölçer. Matematiksel olarak belirlenir. Bu bilgiyi Allegretto gibi küçük bir tarayıcı kullanarak lazere aktarmak, korneayı uyarlamanıza olanak sağlar. Standart lasik işleminden farklı olarak, eşlik eden wavefront ile birlikte lasik, yüksek kalite hatalarını düzeltir.

Solda, küresel olarak kusurlu bir gözün bir dalga ön haritası ve sağda, bu kusurların görüntü netliğini nasıl bozduğu. Wavefront teknolojisi, gece vurguları, gölgelenme ve gözlük veya kontakt lenslerle çözülemeyen görüntü kalitesi sorunları gibi problemlerde daha başarılıdır.

Excimer lazer, 193 nm dalga boyunda ultraviyole ışığını yeniden yapılandıran ve böylece miyop, hipermetrop ve astigmat dezavantajlarını düzelten ileri bir teknolojidir. Excimer lazer cihazı, 193 nm dalga boyunda bir ultraviyole lazer ışını kullanarak 0.25 μm hassasiyetinde bir kornea tabakası oluşturabilir. Bununla birlikte, tedavi edilebilecek maksimum kırılma derecesi derecesi, her bir kişinin gözünün yapısına bağlı olarak değişir.

Gelişmiş Göz Takip Sistemi

Lasik, tedavi sırasında kullanılan cihazın bir özelliğidir. Turbo Eye Tracker sistemi, hastaların gözlerindeki tüm yatay ve dikey hareketleri gözlemlemelerine olanak tanır. Çalışma sırasında cihaz durur ve örneğin hastanın gözlerini gereğinden fazla hareket ettirdiğinde hastanın gözlerinin sağlığını tehlikeye sokabilecek herhangi bir işlem yapmaz. Hasta lazer cihazına tekrar girdiğinde, şartlar korunursa, cihaz gözünde kalan prosedürü sürdürür.

 • Paylaşmak:

Yorum Bırakın