Bize Ulaşın +0(312) 219 4361
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Gebelik Belirtileri
Gebelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri

  • Şubat 4, 2020
  • 0 Beğeni
  • 17örüntüleme
  • 0 Yorumlar

Gebelik Belirtileri

Gebelik süreci başladığı andan itibaren anne adayı birtakım değişiklikler yaşamaya başlar. Gebelik belirtileri olarak adlandırılan bu değişiklikler gebelikten gebeliğe değişse de genel olarak her anne adayının yaşadığı birtakım belirtiler vardır. Gebeliğin en önemli belirtisi adet gecikmesi olarak ortaya çıkar. Ancak adet gecikmesinden önce de bazı belirtiler gebeliğe işaret edebilir. Bazı gebeliklerde ise gebeliğin son dönemlerine kadar belirgin değişiklikler görülmeyebilir. Gebelik vücudunuzun ekstra çalışmasını gerektiren etkiler yaratır. Çünkü bu süreç bebeğinizin gelişmeye başladığı süreçtir ve metabolizmanız daha hızlı çalışmaya başlar. Metabolizmanın hızlanmasının nedeni bebeğin ve anne adayının gelişimini birlikte sağlamaya çalışmasıdır.

Halsizlik ve yorgunluk gebeliğin ilk erken belirtileri arasında yer almaktadır. Progesteron adı verilen hormonun daha fazla salgılanması uyuma ihtiyacını arttırabilir. Gebeliğin ilk sürecinde halsizlik, yorgunluk ve sık uyuma ihtiyacı görülebilir. Vücudunuz iki canlıya birden yetmek için daha fazla çalışacağından yorgun hissedebilirsiniz. Gebeliğin ikinci üç aylık döneminden itibaren vücut yeni duruma adapte olur ve bu tür sorunlar daha az yaşanır. Ama ilk zamanlarda vücut yeni duruma adapte olmaya çalıştığından bu tür etkiler normaldir. Duygusal olarak yaşanan değişiklikler de gebeliğin ilk belirtileri arasında yer alır. Duygusal değişikliklerin kısa aralıklar yaşanması hormonların etkisiyle meydana gelir. Bir anda sinirlenmek bir anda ağlamak gibi durumlar yaşanabilir.

Gebeliğin Erken Belirtileri

Gebeliğin erken belirtileri fiziksel ve duygusal olarak ortaya çıkabilmektedir. Vücut ısısının ani olarak artması gebelik belirtilerinden biridir. Vücut ısısında yaşanan değişiklikler gebelikte normaldir. Memelerde hassasiyet olması ve memelerde büyüme erken gebelik belirtilerinden en sık görülenidir. Hormonal değişiklikler memelerin büyümesine ve hassaslaşmasına neden olur. Hormon seviyelerinin değişkenlik göstermesi mide bulantısı ve kusmalara neden olabilir. Sabah bulantıları gebelikte oldukça sık yaşanan belirtilerden biridir.

Gebelikte anne adayları akıntı durumunu da yaşarlar. Kıvamlı açık renkli akıntının olması oldukça belirgin bir gebelik göstergesidir. Kasık ağrıları yaşamak da gebeliğin belirtileri arasında yer alır. Döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına tutunması kasıklarda ağrıya neden olabilmektedir. Batma ve şişkinlik de bu nedenden dolayı yaşanabilir. Sık idrara çıkma gebeliğin en önemli göstergelerinden bir diğeridir. Daha sık idrara çıkma gebeliğin ilk haftasından itibaren ortaya çıkar. Bazı gebeliklerde sık idrara çıkmayla birlikte kabızlık da görülebilir. Baş dönmesi damarların genişlemesinden dolayı yaşanan bir durumdur. Gebelikte damarlar genişlediğinden ani baş dönmeleri yaşanabilir.

Kokulara karşı aşırı hassas olmak gebelikte sık görülmektedir. Bu durum bazı anne adaylarında oldukça etkindir. Bazı kokular anne adayının midesini bulandırabilir. Gece yatarken yaşanan midede yanma hissi de gebeliğin belirtileri arasında bulunmaktadır. Bel ağrısı da anne adaylarında çok fazla görülen belirtilerden biridir. Bazı gebeliklerde ilk dönemde kanama da görülebilir. İmplantasyon yani yerleşme kanaması olarak bilinen bu kanama her gebelikte görülmez.

  • Paylaşmak:

Yorum Bırakın