Bize Ulaşın +0(312) 219 4361
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Gebelik Takibi ve Doğum
Gebelik Takibi ve Doğum

Gebelik Takibi ve Doğum

  • Şubat 4, 2020
  • 0 Beğeni
  • 16örüntüleme
  • 0 Yorumlar

Gebelik Takibi ve Doğum

Anne bebek sağlığının kontrol edilebilmesi için gebeliğin belirlenmesinden doğuma kadar geçen sürede gebelik takibi yapılması gerekmektedir. Gebelik takibi 40 haftalık bir süreci kapsar. Beklenen doğum tarihi ve gebelik haftası son adet tarihinin ne zaman olduğuna bakılarak belirlenmektedir. Gebelik tarihinin belirlenmesi yapılacak kontroller için oldukça önemlidir. Son adet tarihinin belirsiz olduğu durumlarda ultrasonda embriyonun ilk görüldüğü tarihe bakılmaktadır. Her anne adayının gebelik süreci boyunca bir sağlık kurumu tarafından takip edilmesi sağlıklı doğum koşullarının yaratılmasını sağlamaktadır.

Gebelik takibi boyunca yapılan kontrollerle gebelikte oluşabilecek sorunlar erkenden tespit edilebilir ve gerekli önlemler alınabilir. Gebelik takibi gebeliğin anlaşıldığı andan hemen sonra başlamalıdır. Kontroller başlangıçta ayda bir olarak düzenlenir. Gebeliğin durumuna göre kontroller farklı periyotlarda yapılır. Her gebelik süreci kendi içinde farklı şekilde seyreden bir hikâyeye sahiptir. Bu nedenle her gebelik sürecinin takibi de farklı olmaktadır. Gebelik tarihine ne kadar erken başlanırsa anne ve bebek sağlığı için o kadar doğru adımlar atılır. Gebelik takibinin belli evreleri vardır. Bu evreler gebeliğin tarihine göre belirlenmektedir.

Gebelik Takibinin Evreleri

Gebelikten doğuma kadar geçen süreç gebelik takibinin kolay yapılabilmesi için belli evrelere ayrılır. Her evrede bebeğin gelişimi ve annenin sağlık durumu farklılaşmaktadır. Buna göre de yapılacak kontroller değişmektedir. Gebeliğin ilk 3 ayında gebelik izlenerek genel bulgular, izlenenin detaylı dökümü, soy geçmişi, özgeçmiş, sistematik hastalıkların araştırılması gibi kontroller yapılarak kayda geçirilir. Bu süreçte anne adayının boy ve kilosu da kayıt altına alınır. Gebelik döneminde anne adayının ideal olarak 10-12 kilo alması beklenir.

11 ve 14. hafta arasında fetal kromozomal anomali taramasının ilk adımı ikili tarama testi yapılır. Bu haftalar arasında bebeğin burun kemiği ölçümü ve ense kalınlığı ölçümü de yapılmalıdır. 16. Ve 18. Hafta arasında üçlü test taramasıyla down sendromu,  kromozomal anomalileri gibi olası sorunların araştırılması sağlanır. 20. Ve 24. Haftalarda bebeğin bütün iç ve dış fiziksel anomilerinin tespitini sağlayan detaylı ultrason kontrolleri gerçekleşiri. 24. Ve 28. hafta arasında anne adayına gebelik şeker testi taraması yapılır. Kan uyuşmazlığı olan gebelere bu dönem içinde uyuşmazlık iğnesi yapılmaktadır.

  1. haftadan sonra erken doğuma neden olabilecek bulular araştırılır. Bebeğin ölçümler ve anne adayının kan basıncı ve kilo takibi de bu süreçte kontrol edilir. 36. Haftadan önce erken doğum belirtilerine neden olan en önemli bulgu enfeksiyondur. Bu nedenle anne adayına belirli aralıklarla idrar kültürü testi yapılmalıdır. 36. Hafta doğumun planlanmaya başladığı haftadır ve ilk pelvik muayene bu hafta yapılır. Bu haftadan itibaren bebeğin anne karnındaki iyilik halini tespit eden nonstress test (NST) testine başlanmaktadır. Bebeğin fizyolojik durumu bu testle detaylı olarak görülür.

40. Hafta Doğum Haftası

Gebelik takip sürecinde bebeğin doğacağı tarih belirlenmektedir. Ancak gebelikte belirlenen doğum tarihi her zaman biraz değişken olabilir. Belirlenen tarihte doğum başlamazsa maksimum bir hafta bekleme süresi vardır. Gebelik birkaç gün sürdüğünde gerçekleşmeyen gebeliğin desteklenmesi için suni sancı yaratılır. Bu yöntemler gebelik gerçekleşir. Normal doğum sancısından bir farklı olmayan suni doğum sancısı gebeliğin olması gereken zamanda gerçekleşmesi için uygulanan bir yöntemdir. Gebelik ve doğum süreci aynı doktorun kontrolünde olursa çok daha iyi olur. Doğum sürecinin fizyolojik olarak gerçekleşmesi anne ve bebek sağlığı için çok daha yararladır. Bu nedenle sezaryen sadece gereken durumlarda uygulanmalıdır. Normal doğum hem anne hem bebek için doğal ve sağlıklı olan doğum şeklidir.

 

  • Paylaşmak:

Yorum Bırakın