Bize Ulaşın +0(312) 219 4361
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Hacamat Nedir ?
Hacamat Nedir ?

Hacamat Nedir ?

  • Aralık 22, 2019
  • 6 Beğeni
  • 57örüntüleme
  • 0 Yorumlar

Hacamat

Geleneksel ve tamamlayıcı tıbbın en çok bilinen tedavi yöntemlerinden olan hacamat bugün birçok hastane ve sağlık kurumu bünyesinde uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem ile vücut üzerinde küçük kesikler oluşturulur. Sonrasında ise bu kesiklerden vakumlama yoluyla ya da kupalama yoluyla kanlar alınır. Tedavi sonrasında yaraların olduğu bölge pansuman edilir.

Hacamatın etkin bir şekilde fayda sağlamasını isteyenler ev ortamında el alma yöntemi ile bu işi yapan yerlerden uzak durmalıdırlar. Hacamat bugün birçok hastane de steril ortamlarda ve doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Tedavinin faydalarını maksimum seviyede hissetmek isteyenler uzman doktorlardan ve hastanelerden yardım almalıdırlar.

Hacamat etkili bir arınma tedavisi olmakla birlikte vücutta biriken toksinlerin, ağır metallerin, kullanılan ilaçların bıraktığı kimyasalların ve gıdaların üzerinde bulunan koruyucu maddelerin atılması sağlar. Tedavi sonrasında kişi hemen günlük yaşamına geri dönebilir. Üstelik hacamat tedavisi hem hastalıklara çare olması için hem de hastalıklardan korunmak için uygulanan bir tedavidir.

Hacamat Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Öncelikle hacamat tedavisi kan dolaşımını düzenler ve vücutta biriken toksinlrin atılmasını sağlar. Buna ek olarak bağışıklı sistemini güçlendirir. Bu yüzden kış aylarına girmeden önce hastalıklardan korunmak için yılda bir defa hacamat tedavisi yaptırmakta fayda vardır. Aynı zamanda da kılcal damarlarda yer alan tıkanıkların açılmasını sağlar. Hem kadınlarda hem de erkeklerde hormonal bozuklukların giderilmesi için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Fibrimiyalij ağrıları için, baş ağrısı, boyun ağrısı, sırt ağrısı ve bel ağrısı için oldukça etkili olan hacamat tedavisi ağrının olduğu bölgeye uygulanarak sorunun giderilmesini sağlar.

Hacamat ile adet düzensizliği yaşayan kişilerin adetleri düzene girer. Cinsel isteksizlik ve iktidarsızlık sorunları olanlar bu sorunlarında ciddi düzeyde bir iyileşme olduğunu fark eder. Hacamat tedavisi migren ve sinüzit ağrıları çekenler için oldukça etkilidir. Kaslara biriken ödemin atılmasını sağlar ve kas ağrılarının hafiflemesine hatta yok olmasına vesile olur. Kronik yorgunluk, depresyon, anksiyete gibi sorunlara da iyi geldiği bilinmektedir. Çocuklarda gelişimin hızlanmasını sağlarken yaşlılarda ise kireçlenme, bel ve boyun tutulması gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar.

Hacamat Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

Hacamat tedavisi öncelikle sırt ve bel bölgesine uygulanmaktadır. Ancak bununla birlikte şikayet yaşanılan bölgeye de hacamat uygulanmaktadır. Örneğin baş ağrısı için, sinüzit ve migren ağrısı için baş kısma uygulanmaktadır. Aynı zamanda da bacak kaslarında yaşanan sorunlar için, ödemler için bacak bölgesine yapılmaktadır. Hacamatın kaç seans yapılacağı, seans esnasında kaç kupa kullanılacağı yine hastalığın şiddet boyutuna göre doktor tarafından belirlenmektedir. Böyle bir durumda tedaviye gelmeden önce hastalar kan sulandırıcı ilaç kullanmamalıdırlar. Aynı şekilde hemofili hastaları yani kanaması durmayan hastalarda da hacamat yapılamaz. Ancak böyle bir durumda hacamat için hastaneye ya da klinik ortamı tercih etmek yerine ev ortamında bir yer tercih etmek hastanın ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir. Çünkü böyle yerlerde yapılan tedavilerde hacamat yapan kişi hastanın hemofilisi olup olmadığı sormadan işlem yapmaktadır. Ancak hastane ortamında yapılan hacamat işlemlerinde öncelikle hastanın var olan bütün sağlık sorunları kendisine sorularak öğrenilmektedir.

Hacamat ile Atılan Kan Vücuda Neden Zarar Verir?

Hacamat le atılan kan vücutta toksitlerin en çok biriktiği kanlardır. Bu kanlar ise vücudun belli bölgelerinde hastalığın yaşanmasına neden olur. Örneğin baş ağrısına neden olan migren, sinüzit gibi durumlarda baş bölgesinden hacamat yolu ile kan dışa atılır. İçerisinde toksitlerin olduğu kan dışarı atılıp yerine sağlıklı sanın gitmesi o bölgenin foksiyonlarının daha iyi çalışmasını yardımcı olur. Böylece kişi baş bölgesinde yaşamış olduğu ağrılardan kısa süre içerisinde kurtulur.

Hacamat ile atılan kan aynı zamanda dışarıya ödemin atılmasını da sağlar. Buda kas ağrılarına neden olan sıvının dışarı çıkmasını sağlar ki hacamat sonrasında kas ağrılarının azalmasında bel ve boyun bölgesindeki ağrıların azalmasındaki en büyük etken budur. Bu aşamada ödemin atıldığı bölgeye yine sağlıklı kan dolaşımı gelir. Sağlıklı kan dolaşımı tekrar tıpkı baş bölgesinde olduğu gibi sistemin iyi çalışmasını sağlar ve kişi sağlığına geri kavuşur.

Hacmat Tedavisi Yaptıracak Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Hacamat tedavisi genel olarak aç karına yapılması uygun görülen bir tedavi yöntemidir. Bununla birlikte hacamat yaptıracak olan kişi bir kadınsa o zaman adet döneminde hemen öncesinde ya da hemen sonrasında hacamat yaptırmaması tavsiye edilir. Çünkü bu dönemde yapılan hacamat tedavisi zaten kan kaybı yaşayan birisinin daha da halsiz düşmesine neden olabilir.

Yanık yerlerin, benlerin, egzamaların, yaraların ve varislerin olduğu bölgeye hacamat yapılması uygun değildir. Öncelikle yaraların ve yanıkların olduğu bölgeler zaten enfeksiyona açık yerlerdir. Bu yerlerden vücuda zararlı kanların çıkarılmaya çalışılması ve tekrar bir açık yara oluşturulması o bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bunlara ek olarak varis hastalığı damar genişlemesine bağlı olarak oluşan bir hastalıktır. Geniş damarların olduğu yerlerde açılan çizikler damarın zarar görmesine ve kişide durdurulamaz kan akışının olmasına neden olabilir. Bu da hacamat tedavisini faydalı değil zararlı bir hale getirir. Bu yüzden tıbbi bilgisi olmayan kişilerden hacamat tedavisi talep edilmemelidir. Üstelik bu tedavi evde kişileri kendi kendilerine yapabilecekleri bir tedavi yöntemi değildir.

Hacamat Tedavisi Kimlere Uygulanamaz?

Öncelikle kalp pili ola kişilere hacamat tedavisi yapılamaz. Sonrasında ise kan tutması olanlara, panik atan sorunu olanlara, organ nakli olanlara, düşük tansiyonu olanlara, kemoterapi görenlere, kataraktı olanlara, diyaliz ve hemofili hastalarına ve hamile kadınlara hacamat tedavisi uygulanmaz. Böyle bir durumda uygulanan hacamat tedavisi faydadan çok zarar sağlar. Hatta kimi zaman hastanın hayati riskler yaşamasına neden olabilir.

Hacamat tedavisi hastane ortamında yapıldığı takdirde hasta tedaviye alınmadan önce daha önce geçirmiş olduğu rahatsızlıklara ve şu an sahip olduğu rahatsızlıklara göre incelemeye alınır. Eğer kişi de yukarıda var olan hastalıklardan ya da durumlardan herhangi birisi var ise kişiye hacamat tedavisini uygulanamayacağı sözel olarak bildirilir. Ancak hastane ortamında bunlara rağmen hacamat tedavisi yapılırsa ve hasta rahatsızlanırsa bu aşamada hasta ve hasta yakınlara tedaviyi yapan hastaneye ve doktora dava açma hakkına sahiptir. Ancak kişi rahatsızlıklarında dolayı hastanede hacamat tedavisi olamazsa ve başka bir yerde hacamat yaptırarak rahatsızlanırsa o zaman yasal olarak hakkını araması çok daha zor olacaktır.

Bilinçsiz Yapılan Hacamatın Zararları Nelerdir?

Bilinçsiz yapılan ve steril olmayan bir ortamda yapılan hacamatın en belirgin zararı kişinin enfeksiyon kapmasıdır. Buna ek olarak ev ortamında yapılan hacamatlar kupa çekme yöntemi ile yapıldığı için kişi de cilt yanıklarının oluşma ihtimali bulunmaktadır. Aynı zamanda kullanılan malzemeler herkes için ortak olarak kullanılıyor ise ve sterilizasyon işleminden geçmeden kullanılıyorsa o zaman kişinin başka bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali vardır. Kan yolu ile bulaşan birçok hastalığa yakalanabilirler.

Hacamat yapan kişi deneyimsiz ve uzman olmayan bir kişi ise kişinin cildinde derin ara izlerinin ve kesik izlerinin oluşmasına neden olabilir. Böyle bir durumda kimi zaman hastalar iyileşmeyen yaralar karşısında hastanelere gitmek ve tedavi olmak zorunda kalabilmektedirler. Hacamat konusunda deneyimi olmayan kişilerin vermiş oldukları zarar kişi zaman hayati risklerin oluşmasına neden olmaktadır. Neşter yardımı ile atılan çizikleri doğru yere atmayanlar hastalarda damar kesiklerinin oluşmasına neden olmaktadır. Hatta kimi zaman şakak bölgesi kulak arkası bölgesi gibi oldukça hassas bölgelere neşter uygulaması yapılmaktadır ki bunlar oldukça yanlış işlemlerdir

Hacamat Yaptırmak için Ne Yapmak Gerekir?

Öncelikle hacamat ile kurtulmak istediğiniz rahatsızlığınızın ne olduğunu doktorunuza bildirmelisiniz. Sadece tedavi amaçlı değil aynı zamanda da korunma amaçlı bir hacamat yaptırmak istiyorsanız yine aynı şekilde doktorunuza bunu bildirmelisiniz. Sonrasında ise ilaç kullanıp kullanmadığınızı, kullanıyorsanız hangi hastalık için hangi ilacı kullandığınızı belirtmelisiniz. Buna ek olarak daha önce bir rahatsızlık geçirip geçirmediğinizi, kronik bir rahatsızlığınız olup olmadığınızı söylemelisiniz. Kansızlık sorununuzun olup olmadığını varsa ne düzeyde olduğunu anlatmalısınız. Tüm bunlara ek olarak adet döneminde olup olmadığınızı yaklaşmışsa ne zaman olacağınızı belirtmelisiniz.

Hacamat yaptırmak için dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise bu işin hastane ya da sağlık kuruluşu ortamında bir uzman doktor tarafından yapılmasıdır. Aksi takdirde yukarıda bahsedilen sorunlarla karşılaşmanız daha kötü hastalıklarla uğraşmanıza ya da hukuken hakkınızı aramakta zorlanmanıza neden olacaktır. Tedavinin ne kadar süreceğini, kaç seans devam etmeniz gerektiğini ve süreç boyunca nelere dikkat etmeniz gerektiğini doktorunuza muhakka danışmalısınız.

  • Paylaşmak:

Yorum Bırakın