No Touch Lazer Tedavisi Nedir?

pattern
Mart 27, 2020

Göz hastalıklarınıza kesin çözüm için No Touch Lazer tedavisi sunmaktayız. Gözlüklerinden ve lenslerinden kurtulmak isteyen, ancak ameliyattan korkan hastaların en çok tercih ettiği tedavi yöntemi olan lazer tedavisi ile hastalar gözlerine herhangi bir temas söz konusu olmadan, kesik ve dikişsiz göz kusurlarından kurtulabilirler. No Touch Laser yöntemi, başından sonuna kadar hastaların her türlü yaşam konforunu en üst seviyede tutabilmeyi amaçlamaktadır. Gözünüzdeki kusurları, hastalıkları ya da numara artışını durdurabilmek için temassız lazer uygulamasını tercih edebilirsiniz. No Touch uygulaması ile miyop, astigmat, hipermetrop gibi hastalıklardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Göze Dokunmadan Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Göze herhangi bir temas yapılmadan saniyeler içerisinde tamamlanan No Touch Lazer tedavisi ile hasta konforu ön planda tutulmaktadır. Göz yapısına dokunulmasını istemeyenlerin ve ameliyattan korkanların kurtarıcısı haline gelen bu tedavi yönteminde, hastanın yalnızca 30 saniye gösterilen ışık kaynağına bakması yeterli olacaktır. Klasik göz tedavileri ve lazer tedavilerinde ameliyat ya da dokunulma söz konusu iken, bu tedavide temas yapılmamaktadır.

No Touch Lazer Kimlere Uygulanabilir?

Göze dokunmadan yapılan lazer tedavisi, astigmat, miyop, hipermetrop gibi göz kusurları olanlara uygulanmaktadır. Ancak, tedavi öncesinde belli başlı kontroller yapılarak, hastanın bu tedaviye uygun olup olmadığına karar verilmektedir. Tedavi için uygun bulunan hastaların 18 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir. Bunların dışında ise kornea yapısı klasik lazerlere uygun olmayanlara, katarakt ameliyatı olan ama göz numarasını sıfırlatamayanlara, daha önceden lazer ameliyatı olmasına rağmen göz numarasını sıfırlatamayanlara ve keratokonus hastalarına uygulanmaktadır.

Uygulama Neden Tercih Edilmelidir?

Göze cihaz teması, vakum ya da kesim gibi herhangi bir işlem olmaksızın yalnızca ışık kaynağı ile tedavi edilen bir yöntemdir. Ameliyattan korkan ya da çekinen hastalar için temassız gerçekleşen No Touch Lazer en tercih edilebilir tedavi seçeneğidir. Şiddetli göz kuruluğunun önüne geçmesi ve 30 saniye gibi kısa bir süre içerisinde gözlük ve lens kullanımını sonsuza kadar yok etmesi ile kalıcı bir etkiye sahiptir. İşlemin gerçekleşmesinin ardından hastaların su ile temasta bulunabilmesi için bir engel yoktur.

Temassız Uygulama Ne Demek?

No Touch Laser uygulamalarında, hastanın 30 saniyelik bir sürede cihazda yanıp sönen ışığa bakması istenmektedir. Bu süreçte, hastanın gözüne bir temas ya da farklı bir işlem yapılmamaktadır. No touch uygulamasının ön planda olmasının bir diğer nedeni ise hastalarda ağrı ya da sızı oluşmamasıdır. Hastalarda oluşabilecek herhangi bir probleme karşı, uygulama öncesinde hastaların gözlerine damla damlatılmaktadır. Bu sebeple de tedavi esnasında ya da sonrasında bir ağrı hissetmemektedirler.

Tedaviden Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

No Touch Lazer uygulaması yaptırmak isteyen hastaların, doktor tavsiyelerine ve uyarılarına uyması gerekmektedir. Doktor tarafından verilen damlaların düzenli olarak verildiği miktar kadar kullanılması önemlidir. Tedavi sonrasında oluşabilecek herhangi bir rahatsızlığa karşı güneşe maruz kalınabilecek ortamlardan uzak durmak ya da koruma yöntemlerine başvurmak gerekmektedir.

Ne Kadar Süre Sonra Normal Yaşantıya Dönülebilir?

Tedavi bitiminin ardından bir süreliğine hastanın dinlenmesi ya da araba, bilgisayar gibi kullanımlardan kaçınması önerilebilir. Hastalar, uygulamanın bitmesinden yaklaşık 4 gün sonrasında günlük yaşantısına kolayca dönebilir. Araba ya da farklı kullanımlardaki eylemlerini gerçekleştirebilirler. Su ile temas etmedeki problemler ise tedaviden sonraki 7 günün sonunda özgür bırakılmaktadır. 7 günün sonunda hastalar, denize ya da havuza girebilirler.

No Touch Lazer Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

No Touch Lazer tedavilerinde diğer lazer uygulamalarına göre korneaya kesi ya da vakum uygulanmadığı için şiddetli bir göz kuruluğu meydana gelmemektedir. Ancak, hastaların göz yapıları oluşabilecek en ufak bir komplikasyona karşı ayrıntılı testler ile incelenmelidir. Tedavinin ardından göz numaralarında durma gerçekleşti mi ya da devam ediyor mu? Bunlar bilinmesi ve incelenmesi gereken konulardır. Hastaların mutlaka 18 yaş üzerinde olması gerekmektedir. Aksi durumda doktorların temassız göz tedavisi yapması mümkün değildir.

Doktorların talimatlarına uyulması halinde, hastaların rahatsızlıkları ile ilgili bir tekrarlama riski bulunmayacaktır. No Touch uygulamalarının ardından görme kalitesi uzun yıllar aynı derecede kalabilmektedir. Bu uygulama ile birlikte hastalar, gözlük ya da lens kullanmak zorunda değildir. Renkli kontakt lens kullanıma devam etmek isteyen hastalar ise doktorlarının belirlediği sürenin bitiminden itibaren renkli kontakt lens kullanmaya da başlayabilirler.