Bize Ulaşın +0(312) 219 4361
Gelişmiş
Arama
 1. Anasayfa
 2. Ön Çapraz Bağ Kopması
Ön Çapraz Bağ Kopması

Ön Çapraz Bağ Kopması

 • Aralık 23, 2019
 • 2 Beğeni
 • 68örüntüleme
 • 0 Yorumlar

Çapraz Bağ Kopması

Çapraz bağ yaralanmaları, aktif olarak spor yapan insanlarda sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. İçinde bulunulan duruma göre çapraz bağ yaralanmalarının çeşidi ve şiddeti değişmektedir. Ancak her durumda, çapraz bağ yaralanmalarına müdahale edilmeli ve gerekli tedavi süreci başlatılmalıdır. Çapraz bağlar, diz bölgesinin hareketini devam ettirebilmesi için çalışan 4 temek bağdan biridir. Bu bağlar sırasıyla

 • Ön çapraz bağlar
 • Arka çapraz bağlar
 • İç yan bağlar
 • Dış yan bağlardır.

Dizin mevcut işleyişine devam edebilmesi için bu dört bağın sağlıklı bir şekilde çalışıyor olması gerekmektedir. Bu nedenle, bu bağ türlerinden birinin zarar görmesi veya kopması, kişinin hareketlerinde kısıtlama meydana getirecektir.

Çapraz bağları zarar gören kişi, hiç vakit kaybetmeden tıbbi bir müdahaleye başvurmalıdır. Ancak her çapraz müdahale yaralanması farklı tedaviler gerektirdiği için mevcut durumun doktor tarafından tespit edilmesi ve tanı koyulması gerekmektedir. Böylece çapraz bağ yaralanması için gerekli tedavi süreci başlatılarak yaralanma kısa sürede iyileştirilebilir.

Ön Çapraz Bağ Kopması Nedir?

Ön çapraz bağ, dizde bulunan eklemin ortasında yer alır. Ön çapraz bağ, arka çapraz bağ ile birlikte çalışarak dizin hareket etmesini sağlar. Futbol, basketbol gibi yüksek efor gerektiren sporlarda ani ayak hareketleri sonucunda görülebilmektedir. Aniden dönen ayak, diz kısmında gerilme oluşturarak ön çapraz bağların yaralanmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle sporcuların ön çapraz bağ yaralanmalarında karşı çok daha temkinli olmalı ve ön çapraz bağ yaralanmalarına neden olacak ani hareketlerden kaçınmalıdır.

Ön çapraz bağ kopması, sporcu olmayan bireylerde de görülebilmektedir. Bu durumda ön çapraz bağ kopması yaşayan kişiyi belirtileri takip ederek durumun farkına varmalı ve gerekli tedaviyi sağlamak için hemen doktora başvurmalıdır. Ön çapraz bağ kopmalarında her zaman cerrahi müdahale tercih edilmemektedir. Bu nedenle ön çapraz bağ kopması yaşayan bireylerin, tek seçeneğin ameliyat olduğunu düşünüp korkmasına gerek yoktur. Doktor, yaşanan ön çapraz bağ yaralanmasının durumunu belirleyerek en doğru tedavi yöntemini uygulamaktadır.

Ön Çapraz Bağ Kopmasına Ne Neden Olur?

Ön çapraz bağ kopmasına neden olan pek çok durum bulunmaktadır. Bu durumlardan birine maruz kalan bireyler, ön çapraz bağ yaralanması ihtimaliyle en kısa zamanda bir doktora başvurmalıdır. Bu yaralanmaya neden olan durumlar arasında, dize gelen ani ve şiddetli darbeler örnek olarak verilebilir. Bu tür darbeler, dizin stabil durumda kalmasını sağlayan bağları zedelemekte, hatta kopmaya kadar götürebilmektedir. Yüksekten düşmek de, ön çapraz bağların kopmasına neden olan durumlar arasındadır. Yüksek bir yerden atlanınca dizlerde yaşanan ani yüklenme, buradaki çapraz bağlara zarar verir.

Ön çapraz bağ yaralanmalarının en çok görüldüğü kişiler sporculardır. Özellikle futbol ve basketbol gibi ayakların yoğun olarak kullanıldığı spor türünde bağların kopmasına neden olan ani hareketler sık sık yaşanmaktadır. Sabit ayağın aniden dönmesi ile meydana gelen pozisyonlar, ön çapraz bağlarda yaralanmaların yaşanmasına neden olur. Bunun dışında trafik kazalarında da çapraz bağlarda kopmalar görülebilmektedir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmasının Belirtileri Nelerdir?

Ön çapraz bağ yaralanmaları, erken müdahale edilmediği takdirde uzun vadeli sağlık problemlerine zemin hazırlayabilir. Bu nedenle, ön çapraz bağları yaralanmalarının kısa sürede tespit edilerek doktor yardımı alınması oldukça önemlidir. Spor esnasında bir kaza yaşayan bireyler, ön çapraz bağ yaranmalarında yaşanan belirtileri takip ederek durum tespiti yapmalıdır. Bu sebepler, bahsi geçen yaralanma belirtilerine hâkim olmak büyük önem taşımaktadır. Bu yaralanma belirtilerinden ilki şişliktir. Bağların zarar görmesiyle meydana gelen kanama, diz bölgesinde bir şişlik oluşturur. Bu şişlik, çapraz bağ yaralanmalarının ilk belirtisidir.

İlerleyen dakikalarda şişliğe bağlı olarak ağrı gözlemlenmektedir. Aynı zamanda şişlik, dizi hareket ettirememeyi de beraberinde getirir. Bu şişlik ve ağrı, kalıcı değildir. Özellikle ilk anki şişlik birkaç gün içinde etkisini yitirirken ağrı birkaç hafta kadar devam edebilir. Ancak yine de bu durumlarla karşılaşan bireyler bağ yaralanmasını kontrol altına almak için doktora başvurmalıdır.

Ön Çapraz Bağ Kopmasında İlk Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Ön çapraz bağ kopmalarında ilk yardım müdahalesi oldukça önemlidir. Özellikle büyük ölçekli sakatlanmaların ilk dakikalarında müdahalede bulunmamak dizin uzun vadeli hasar görmesine neden olabilir. Bu nedenle ön çapraz bağlarının koptuğunu anlayan kişiler hiç vakit kaybetmeden ilk yardım gerekliliklerini yerine getirmelidir. Ancak bunun için, kişilerin çapraz bağ yaralarının belirtilerini bilmeli ve daha ilk dakikalarında bu yaralanmayı tespit edebilmelidir.

Sporcuların yaşadığı ön çapraz bağ kopmalarında genellikle saha kenarında ilk yardım müdahalesi yapılmaktadır. Bu nedenle sporcuların karşılaştığı ön çapraz bap kopmalarına anında müdahale edilebilmektedir. Bu gibi durumlarda sporculara uygulanan ilk yardım yöntemlerinin ilki, buz kompresidir. Dizin ilk anki şişliğini ve ağrısını almak için yaralanan dize buz uygulaması yapılır. Daha sonra aynı bölge elastik bir bandaj ile sarılarak sabit tutulmaya çalışır. Elastik bandaj, dizin aniden hareket etmesini önleyerek daha büyük sakatlanmaları engellemektedir.

Ön Çapraz Bağ Tedavileri Nelerdir?

Ön çapraz bağ yaralanmalarında uygulanabilen birden çok seçenek bulunmaktadır. Bu tedavi seçeneklerinden hangisinin uygulanacağına, kesin tanıdan sonra doktor karar vermektedir. Çapraz bağlarda meydana gelen yaralanmaların tedavisine dair son yıllarda büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çapraz bağ sakatlanmaları çok da efektif bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bunların ilki, iki demet halinde çalışan çapraz bağların yapısı taklit edilerek tedavi sağlamaktır. Bunun dışında gelişen teknikler ile daha az zahmetle kopan çapraz bağlar cerrahi olarak tamir edilebilmektedir.

Cerrahi tedavi, çapraz bağ yaralanmalarının tek tedavisi değildir. Ancak çok yaşlı veya çok küçük olmadığı sürece çoğu yaralanmalarda cerrahi müdahale tercih edilmektedir. Aktif bir şekilde hareket eden kişilerde ameliyat çok daha etkili ve hızlı bir çözüm sağlamaktadır. Ancak günlük olarak çok fazla hareket etmeyen, yaşlı kişilerde kas güçlendiren fizyoterapiler veya dizlikler kullanılabilir.

Ön Çapraz Bağ Kopması Ameliyatı Nasıl Olur?

Ön çapraz bağ ameliyatı, çocuklarda ve yetişkinlerde farklı şekillerde yapılmaktadır. Cerrahi işlemde meydana gelen bu ayrılık, büyük ölçüde çocuk ve yetişkinlerde kas ve iskelet sisteminin aynı düzeyde olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ameliyatı gerçekleştirecek olan doktor, öncesinde hastanın durumunu belirleyerek ameliyat çeşidine karar verir. Çocuklarda gerçekleştirilen çapraz bağ ameliyatında ön çapraz bağ, kopan kemik parçasına tutturulmak suretiyle tedavi edilir. Bu işlem, ön çapraz bağın kemik parçası kopartarak ayrıldığı durumlarda yapılmaktadır.

Yetişkinlerde ise bu durum biraz daha farklıdır. Çapraz bağlar, yetişkinlerde liflerine ayrılarak yırtılır. Bu durumda, saçak haline gelen bağlar tendon ile bir araya getirilerek onarılır. Bunun işe yaramadığı durumlarda kadavralardan alınan dokular bu yırtılmanın tedavisinde kullanılabilir.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmeli?

Ön çapraz bağ ameliyatları, önem arz eden bir cerrahi müdahaledir. Bu nedenle, ön çapraz bağ kopması yaşayan bireylerin ameliyat sonrasında dikkat etmesi gereken birkaç husus bulunur. Bunlardan ilki, dizi ani ve aşırı yüklenmelerden korumak için ameliyattan sonraki birkaç gün koltuk değnekleri ile yürümektir. Bu süreç, kişiden kişiye değişiklik gösterse de dize ani yüklenme yapmamak oldukça önemlidir.

Ameliyat sonrasındaki süreçte dikkat edilmesi gereken bir diğer mesele de fizyoterapidir. Fizyoterapi ile birlikte yürütülen rehabilitasyon süreçleri, daha hızlı iyileşmenize olanak sağlamaktadır. Bu tedavi süreci, ortalama 6 hafta sürmektedir. Ancak terapi sıklığı ve verimi, bu süreci kısaltabilir. Dizin tamamen eski formuna ve işlevine kavuşması yaklaşık 4-5 ayı bulmaktadır. Bu süre içerisinde bireyler dizlerine ani darbeler almaktan kaçınmalı ve zorlu sporlardan uzak durmalıdır. 5. ayın sonunda çapraz bağlar tamamen iyileşerek eski haline dönecektir. Bu nedenle hastaların sabırlı ve istikrarlı olması gerekmektedir.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatları Riskli Midir?

Ön çapraz bağ yaralanması yaşayan bireylerin en çok sorduğu soru ameliyatın gerekli olup olmadığıdır. Ancak bazı istisnalar dışında çapraz bağ kopmalarının tek kesin çözümü cerrahi müdahaledir. Çapraz bağ kopması yaşayanların ameliyat konusundaki endişeleri, bu müdahalenin riskli olup olmadığı yönündedir. Ön çapraz bağ ameliyatları, oldukça büyük başarı oranına sahip bir ameliyattır. Başarıya ulaşmayan ön çapraz bağ tedavilerinin büyük bir çoğunluğu, rehabilitasyon sürecinde yaşanan aksaklıklar sonucunda meydana gelmektedir.

Ön çapraz bağ ameliyatından sonra yaşayabileceğiniz durumlar dizde enfeksiyon, ağrı, diz dertliği ve hareket kısıtlanmasıdır. Ameliyat sırasında meydana gelebilecek teknik hatalar, bu etkilerden birini veya birkaçını oluşturabilir. Ancak bu etkilerin gerçekleşme oranı son derece düşüktür. Bu nedenle ön çapraz bağ kopması yaşayan bireyler, gönül rahatlığı ile cerrahi müdahale seçeneğini tercih ederek kesin bir tedavi sağlayabilir. Risk değeri taşıyan komplikasyonlar, her ameliyatta olduğu kadar tehlike arz ettiği için ön çapraz bağ ameliyatlarının son derece güvenli olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

 • Paylaşmak:

Yorum Bırakın