Sağlıklı Gebelik İçin Tavsiyeler

pattern
Mart 27, 2020

Her anne gebelik döneminin sağlıklı ve mutlu geçmesini ister. Bu dönemde yaşayacağı her sağlık sorunu ve stres bebeği olumsuz etkiler. Sağlıklı gebelik için tavsiyeler bu nedenle çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre anne karnında stresle tanışan bebekler, doğduklarında da daha huysuz ve ağlayan bebekler oluyorlar. Bu nedenle anne adayı kendini üzecek ve strese sokacak olaylardan uzak durmalıdır. Bu özel dönemde özellikle eşi ve çevresi anne adayına da düşünceli ve nazik yaklaşmalıdır. Gebeliğin ilk üç ayında düşük riskinin çok fazla olması nedeni ile bu aylarda çok daha fazla özenli olunmalıdır. Bu işin daha çok psikolojik kısmını oluşturur.

Kronik Bir Hastalığı Olan Annelere Sağlıklı Gebelik İçin Tavsiyeler

Kronik bir hastalığı olan anne adayı için hamilelik, çok daha zorlu bir süreçtir. Bu dönemde ilaç kullanımı kısıtlı olduğu için hasta anne adayları sıkıntılar yaşayabilir. Bu nedenle var olan rahatsızlığınız ile ilgili kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızı bilgilendirmelisiniz. Hatta hamile kalmadan önce hastalığınız nedeniyle karşılaşabileceğiniz sorunları doktorunuz ile önceden konuşmalısınız.

Diyabet hastası olan anneler için hamilelik zorlu bir süreç olacaktır. Çünkü hamilelik döneminde vücudumuzun insülin direnci düşer. Bu nedenle şeker hastalığı olsun ya da olmasın her anne hamileliğinin 24-24. haftalarında şeker yüklemesi yaptırır. Bunun nedeni şeker hastalığına vücudun yatkın olup olmadığını belirlemektir. Çıkan değerlere göre diyet tedavisi ya da ilaç tedavisi ile durum kontrol altına alınır. Eğer şeker yükleme testi ihmal edilip yapılmazsa, sonuçları çok üzücü olabilir. Anne karnında bebek ölümlerinin baş nedenlerinden biri annede tespit edilmemiş yüksek şekerdir. Hamile olmadığınız dönemde hiç şeker hastalığı öykünüz olmasa da hamilelik şekeri ile karşılaşabilirsiniz. Hamilelikte vücut 24. haftadan sonra bebeği daha iyi besleyebilmek için insülin direncini düşürür ve plasentaya daha fazla şeker taşınmasını sağlar. Böylece bebek daha hızlı büyüyüp gelişir. Bu durumu bazı bünyeler tolere edemez. Bu nedenle yüksek şeker değeri ile karşılaşılabilir. Durumun kontrol altına alınması için insülin iğnesine de başlanabilir. İnsülin doğal bir hormondur. Bu nedenle gebelikte kullanımının bebeğe hiç bir zararı yoktur.