Bize Ulaşın +0(312) 219 4361
Gelişmiş
Arama
  1. Anasayfa
  2. Sünnet ile İlgili Merak Ettikleriniz
Sünnet ile İlgili Merak Ettikleriniz

Sünnet ile İlgili Merak Ettikleriniz

  • Aralık 23, 2019
  • 6 Beğeni
  • 67örüntüleme
  • 0 Yorumlar

Sünnet

Çocuk cerrahisi uzmanları tarafından yapılan sünnet tıbbi bir zorunluluğu olmayan isteğe bağlı olarak yapılması mümkün olan cerrahi bir müdahaledir. Ancak bu müdahalenin yapılması en başta idrar yolu enfeksiyonu olmak üzere birçok hastalığın engellenmesini sağlamaktadır. Zorunlu olmayan bir müdahale olmasına rağmen kimi durumlarda sünnet operasyonu tedavisel bir etmen olarak kullanılmaktadır. Ancak sünnet operasyonunun en büyük etkileri çocuğun yaşına bağlı olarak psikolojik olarak ortaya çıkmaktadır. Bu aşamada sünnet olacak olan çocuğun yaşı operasyonun yapılmasına uygun olmalıdır. Aksi takdirde yapılan uygulama her ne kadar fizyolojik olarak fayda sağlasa da psikolojik olarak sorunların yaşanmasına neden olabilir.

 

Sünnet operasyonu esnasında penisin uç kısmını saran glansini bölgesinde yapılır. Bu bölgede yer alan prepisyum yani fazla deri tıbbi olarak belirlenmiş uzunluk ve ölçülerden penisten cerrahi müdahale ile alınır. Böylece penis enfeksiyon başta olmak üzere birçok hastalığa karşı korunmuş olur.

 

Sünnet için En Uygun Yaş Aralığı Hangisidir?

Öncelikle sünnet fizyolojik olarak her yaşta yapılabilir. Ancak çocukluk yaşları itibariyle konuşmak gerekirse hem daha çabuk iyileşmesi için hem daha az acı çekmesi için hem de psikolojik olarak etkilenmemesi için yeni doğan bebeklerde doğumdan hemen sonra yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak bu dönemde bebek sarılık riskini ciddi anlamda taşıyorsa sünnet operasyonunu sarılık tedavisinde sonraya ertelenmelidir. Sarılık tedavisi son bulduğunda ise aile yeniden sünnet yaptırmayı düşünebilir.

 

Sünnet için en uygun yaş iki yaşa kadar olan dönemdir. İki yaş ve sonrasında özellikle de altı yaşa kadar çocuğun sünnet olmasının ertelenmesinde fayda vardır. Çünkü bu dönemler çocuğun hem iki yaş sendromu dönemi denilen dönemi yaşamasına denk gelmektedir hem de cinsel kimliğinin oluştuğu döneme denk gelmektedir. Cinsel kimliğinin oluştuğu dönemde cinsel organının kesilme işlemine maruz kalması ilerleyen dönemlerde ve yetişkinlik döneminde cinsel ve psikolojik sorunlar yaşamasına neden olabilir. Ancak çocukluk dönemi geçmiş genç yetişkin erkekler her yaşta sünnet olabilirler ve sünnetin fizyolojik olarak faydalarından yararlanabilirler.

 

Sünnet Nerede ve Kim Tarafından Yapılmalıdır?

Eskiden sünnetler sünnetçiler tarafından ev ortamında yapılmaktaydı. Ancak bu hem çocuğu fizyolojik sağlığı için hem de psikolojik sağlığı için iyi değildir. Sünnet anında ve sonrasında enfeksiyon yaşanmaması için çocuğun herkesin için penisinin kesilip sözel tacizlere maruz kalmaması için hastane ortamında doktor tarafından yapılmasında fayda vardır. Buna ek olarak sünnet hastane ortamın da bir çocuk cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Çünkü yetişkin cerrahisi ve çocuk cerrahisi farklı uzmanlık alanlarıdır. Ancak her iki alanda da uzman olan bir doktor hem çocuklar için yapılan sünnet operasyonlarına hem de yetişkinler için yapılan sünnet operasyonlarına girebilirler.

 

Doğru bir hastanede, doğru bir uzman tarafından yapıldığı takdirde sabah operasyon geçiren bir çocuk akşam oyun oynamaya başlayabilir. Çünkü uygulanan lokal anestezi ve ağrı kesiciler çocuğu sünnet operasyonu esnasında da sonrasında da ağrı çekmesini engelleyecektir. Aynı zamanda yeni yöntemler operasyon yapılan yerin en geç üç gün içerisinde iyileşmesini sağlamaktadır. Böylece operasyon  geçiren kişi günlük rutinine fazla ara vermeden yeniden dahil olabilir.

 

Sünnet Yaptırmanın Erkekler için Faydaları Nelerdir?

Sünnet operasyonu ile alınacak olan deri parçası penisin uç bölgesinde yer almaktadır. Eğer bu uç bölgesinde yer alan deri parçası dar bir yapıya sahipse erkek idrar yapmakta zorlanabilir. Buna bağlı olarak ilerleyen dönemlerde idar yolu enfeksiyonu yaşayabilir. Aynı zamanda da idrar yolu tıkanıklıklarına neden olabilir. Bu aşamada yapılan sünnet kişideki bu rahatsızlıkların ortadan kalmasını sağlayacaktır.

 

Sünnet operasyonu ilerleyen dönemlere bağlı olarak oluşabilecek olan penis kanserine karşı da ciddi bir koruyucudur. Sünnet olan erkeklerde sünnet olmayanlara nazaran penis kanserine yakalanma riski çok daha düşüktür. Bu yüzden yurtdışında yaşayan birçok farklı dinden kişi de sünnet olarak ya da çocuklarını sünnet ettirerek bu riski en aza indirmektedir.

 

Ayrıca sünnet ile cinsel yolla bulaşan hastalıklar azalmaktadır. Buna ek olarak sünnet olan kişilerin partnerleri serviks kanserine yakalanma riskini daha az yaşamaktadır. Sünnetin yapılması hem erkeklerde hem de bu erkeklerle birliktelik yaşayan kadınların kansere yakalanma riskini ciddi oradan düşürmektedir.

Sünnet için Uygulanmasını Gerekli Kılan Tıbbi Zorunluluklar Hastalık Halleri Nelerdir?

Yazının başında da bahsettiğimiz gibi sünnet tercihe bağlı olarak yapılan tıbbi bir müdahaledir. Ancak yaşanılan bazı sağlık sorunları sünnet operasyonunu zorunlu kılmaktadır. Bunlardan ilki fimozis rahatsızlığıdır. Fimozis penis ucunda bulunan darlığından dolayı derinin geriye doğru çekilmesi esnasında yaşanılan yırtılmadır. Böyle bir durum yırtık enfeksiyonlara neden olur ve bu sorunu yaşayanlar sünnet olmak zorundadır.

Sünnet operasyonunu zorunlu kılan bir başka neden ise parafimozisyondur. Böyle bir durumda penis ucundaki dar deri geri çekildikçe penisin ucunu sıkar ve boğar. Buda penis ucunda sekonder ödeme, ağrıya ve idrar yapamamaya neden olur. Bu yüzden de kişi hemen sünnet edilmelidir.

Bir diğer sebep ise kişide balanopostit görülmesidir. Balanopostit penis derisinde ya da ucunda iltihap oluşumudur. İltihaplanma durumunda da sünnet yapılması zorunludur.

Son olarak ise penis ucu fermuara sıkışmışsa ya da aşka herhangi bir travma uğramışsa yine sünnet yapılmalıdır. Aynı zamanda ürolojik anomali de sünnet yapılmasını zorunlu kılmaktadır.

Sünnet Yanlış Yapıldığında Hangi Komplikasyonlar Meydana Gelmektedir?

Sünnet yanlış yapıldığında ya da uzman birisi tarafından sağlıklı bir ortamda yapılmadığında bazı komplikasyonlar meydana gelir. Bu komplikasyonlardan ilki aşırı kanamadır. Kanamanın durmadığı durumlarda operasyon geçiren kşi hemen hastaneye götürülmelidir. Yanlış yapılan bir sünnet ilerde şekil bozukluğuna da neden olabilir. Aynı zamanda işin ehli olmayan kişiler tarafından yapılması kalıcı sakatlıkları meydana gelmesine neden olabilir.

Sünnet sonrasında yapılan sargı çok sıkı ise idrarın yapılması engeller ve bu da idrar retansiyonu oluşmasına neden olabilir. Ayrıca sünnet derisinin yetersiz kesilmesi sünnet olmadan önce yaşanılacak risklerin tekrarlanmasına neden olabilir.

Ayrıca sünnet esnasında idrar çıkış deliği aşağıda olan çocukların deriden ziyade bu bölgeden de yara almaları ilerde birçok ciddi ameliyat geçirmelerine neden olabilir. Ayrıca idrar çıkışının yara alması durumunda ciddi bir kanama da meydana gelmektedir. Bu kanama durdurulmadığında da ciddi bir sağlık sorunu içerisine girilmiş olur. Sünnet esnasında üretranın yaralanması da ilerde üretral fistül yaşanmasına neden olabilir.

Dikişsiz Sünnet Mümkün Müdür? Klamplı Sünnet Nedir?

Klamplı sünnet dikişsiz sünnet olarak bilinmektedir ve şu an çocuk ve erişkin cerrahisinde kullanılan en etkin ve en yaygın yöntemdir. Bu yöntem kullanıldığı takdirde operasyon sonrasında pansuman yapılmasına bile gerek kalmamaktadır. Operasyon esnasında sünnet yapılırken, sünnet olan deri sıkıştırıldığı için kanama yapmamaktadır. Ayrıca kesim yapıldıktan sonra kesiklerin meydana geldiği yara dudakları dikiş uygulanmadan penise tutturulur. Bu işlem esnasında plastik klamplar kullanılmaktadır. Sonrasında işlem geçiren kişi dikiş atması, dikiş kanaması ya da dikiş pansumanı durumları yaşamamaktadır.

Kullanılan klamplar sünnet olan çocuğun yaşına göre ve pipi boyutuna göre çeşitli numaralara ayrılmaktadır. On numaradan onsekiz numaraya kadar klamplar bulunmaktadır. Her bir klamp tek kullanımlıktır ve iki parçadan oluşmaktadır. Böylece sünnet olan bölgedeki yaralı deri penis ile bütünleşince kadar dikiş yerine kullanılmaktadır. Bu esnada ise sünnet olan kişinin tuvalete gitmesinde hiç bir sorun yaşanmamaktadır. En modern sünnet yöntemi olan klamplı sünnet başta Türkiye olmak üzere başka birçok Avrupa ülkesinde de kullanılmaktadır.

Sünnet Sonrasında Kişinin Günlük Yaşama Dönmesi Ne Kadar Sürer?

Öncelikle sünnet olan çocuk yeni doğan bir bebekse yaraları en geç üç gün içerisinde ciddi iyileşme gösterecektir. Ayrıca kullanılan yöntem klamplı sünnet ise o zaman iyileşme süresi boyunca tekrar bir doktor kontrolüne gitmeye gerek kalmayacaktır. Ancak sünnet olan kişi bir yetişkinse o zaman kişinin günlük rutinine dönmesi bir hafta kadar bir zaman alabilir. Çünkü bu aşamada operasyon geçiren kişi hemen taburcu edilir ancak evde dikkatsiz davranması, enfeksiyon kaptırması sürecin uzamasına neden olabilir. İyileşme aşamasında doktorun vermiş olduğu önerilere uymakta fayda vardır. Ancak bu önerilere uyulmadığı takdirde medyana gelen herhangi bir kanama ya da ağrı durumda doktora görünmekte fayda vardır.

Sünnet sonrasında yetişkin kişilerin sağlıklı bir iyileşme dönemi yaşadıktan sonra cinsel yaşamlarına dönmesi de kısa sürecektir. Bir hafta sonrasında tamamen iyileşen kişi cinsel yaşamını sürdürmeye devam edebilir. Ancak bu aşamada soruları olanlar ya da tereddütleri olan yine kendi doktorları ile irtibat geçerek sorularının yanıtlarını almalıdırlar.

Kaynak : Ankara Sünnet

  • Paylaşmak:

Yorum Bırakın